poniedziałek, 31 grudnia 2018

Najlepsza siódemka 2018 roku - książkowo i prywatnie

Uwielbiam to podsumowanie, bo mam wtedy chwilkę na przejrzenie tego, co czytałam w mijającym roku, przypomnienie sobie tych książek i stwierdzenie, które zapadły mi w pamięć i zasługują na miano najlepszych przeczytanych w danym roku. 


Książkowo

W 2018 roku przeczytałam 40 książek,  z czego 30 to książki polskich autorów, a 10 to książki zagranicznych pisarzy. 

Spośród tych pozycji wybrałam siedem, które moim zdaniem są najlepsze - z różnych względów. To, że jakaś pozycja tutaj się nie pojawiła nie znaczy, że książki były złe - po prostu te zwróciły moją uwagę czymś, jakimś szczegółem. 

7. Na krawędzi wszystkiego

To książka młodzieżowa, która wzbudziła we mnie emocje podobne do tych, kiedy lata temu zaczytywałam się w Zmierzchu, Szeptem czy Trylogii Czasu. Jest urocza, troszkę naiwna, ale cholernie emocjonująca i przede wszystkim dosyć oryginalna, bo choć schemat jest podobny, to temat bardzo nieoklepany. 


6. Bądź przy mnie zawsze

To pierwsza książka Agaty Przybyłek, którą przeczytałam. Bardzo mi się podobała, autorka pisze pięknie, lekko i zabawnie. Historię się pożera, ma to co w książkach kocham najbardziej: piękną historię miłosną z czasów wojny, starszą mądrą osobę z bagażem doświadczeń, młodych stojących u progu dorosłego życia. Piękna! 


5. November 9 

Książka uwielbiane Colleen Hoover. Przyznam, że ja do autorki nie pałam ogromną miłością, ale wiem, że ma rzesze fanek i w sumie - wcale się nie dziwię. Kilka lat temu pewnie sama szalałabym za autorką. November 9 to ogrom uczuć i emocji, cudowna, nietuzinkowa historia pokazująca siłę miłości, ogrom wyrzeczeń i istotę bycia z kimś. Piękna, cudowna. Jedna z najlepszych autorki. 4. Muszę to wiedzieć

Porywający thriller z domieszką powieści obyczajowej. Ostatnio, poza Mrozem rzadko sięgam po dreszczowce, a to takie cudowne uczucie czytać coś co wywołuje gęsią skórkę! Muszę to wiedzieć właśnie tak zadziałała. Trzyma w niepewności i napięciu, sprawia że chcemy jak najszybciej dowiedzieć się co będzie dalej. 3. Szczęście za horyzontem 

Zakochałam się w tej książce. Powieść obyczajowa w najlepszym wydaniu. Autorka pisze niesamowicie, wspaniale operuje emocjami. Opisuje ludzkie życie, słabości, potrzeby, ale też dobro, uczucia i walkę o lepsze jutro. To moje pierwsze spotkanie z pisarką, bardzo udane!
2. Wyśnione życie

To powieść obyczajowa, w której rzeczywistość miesza się z sennymi marzeniami. Znakomicie skonstruowana, z klimatem lat 80 ubiegłego wieku. Przepięknie napisana. 

1. Okruchy dobra

Historie siódemki bohaterów zamieszkujących krakowską kamienicę to zdecydowanie numer jeden tego roku. Niesie mądre przesłanie, pachnie świętami i dobrem. Ciepła, mądra, wzruszająca, przywracająca wiarę w ludzi. 


Prywatnie 

Być może nie powinnam tu o tym pisać, bo to blog o książkach, ale mamy to do siebie, że lubimy pisać o sobie i czytać o innych. 2018 rok przyniósł wiele zmian w moim życiu. 
Przede wszystkim - zaręczyłam się. To chyba najcudowniejsze wspomnienie lata :) Wróciłam do Polski, rozpoczęłam nową pracę. Kilkakrotnie odwiedziłam góry po dłuuugiej przerwie. Byłam na Targach Książki, spędziłam Święta z rodziną. spotykałam się ze znajomymi, byłam na ślubie przyjaciółki, jeździłam na spontaniczne wycieczki - niekoniecznie daleko :) Podjęłam kilka znaczących decyzji, których owoce mam nadzieję zobaczyć w przyszłym roku. 

Kochani, życzę Wam, aby 2019 rok przyniósł Wam siły do realizacji noworocznych postanowień, marzeń i planów. Aby dobro zawsze wygrywało ze złem. Szczęśliwego Nowego Roku!

8 komentarzy:

 1. November 9 - to moja ulubiona ksiażka!
  i gratuluję zaręczyn! <3

  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję zaręczyn! <3

  Z Twojego rankingu czytałam jedynie "Muszę to wiedzieć", od której nie mogłam się oderwać, naprawdę świetna oraz "Okruchy dobra", które niebawem pojawią się na blogu :)

  Mam nadzieję, że 2019 rok będzie dla Ciebie równie udany jak poprzedni :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję zaręczyn! Dużo szczęścia dla Was :).
  Nic z tego co zaprezentowałaś nie czytałam, ale myślę, że prędzej niż później sięgnę po "November 9", bo od kilku dni mam książkowego kaca spowodowanego najnowszą powieścią Colleen Hoover "Wszystkie nasze obietnice".

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję! Miałaś cudowny rok, oby ten który się rozpoczął był równie piękny :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę to wiedzieć, muszę koniecznie przeczytać :d

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego działania - dziękuję!
Postaram się odpowiadać na Wasze komentarze i odwiedzać Wasze blogi :)