niedziela, 24 stycznia 2016

Spowiedź - Tomasz Mackiewicz

Tytuł: Spowiedź
Autor: Tomasz Mackiewicz
Ilość stron: 271
Ocena: 6/10
Skąd: egzemplarz recenzencki 


Spowiedź to polska powieść kryminalna, debiut Tomasza Mackiewicza.

W podwarszawskiej miejscowości Ogrody, na pozór spokojnej i idyllicznej dochodzi do tragedii, która szybko obiega cały kraj. Wierna parafianka zostaje zabita przez proboszcza, który zaraz po morderstwie popełnia samobójstwo. Córka ofiary nie może pogodzić się ze śmiercią matki i nie wierzy też w winę proboszcza, dlatego zaczyna prowadzić własne śledztwo. Kilka tygodni później, Olga Wagner, redaktorka jednego z warszawskich wydawnictw dostaje rękopis, którego autor twierdzi, że sprawa wygląda inaczej niż przedstawia ją policja. Redaktorka zaintrygowana całą sprawą jedzie do Ogrodów i zaczyna węszyć.

Fabuła i zagadka są dobrze skrojone. Pomimo tego, że można się domyślać, kto jest sprawcą, do końca nie ma pewności. Autor kieruje wydarzeniami w taki sposób, że w pewnym momencie nie wiadomo już kto jest ofiarą, a kto zawinił. Olga próbując rozwiązać zagadkę dociera do kolejnych ludzi, zaczyna współpracę z miejscowym blogerem Rafałem Grabowskim, sięga do spraw, które miały miejsce jeszcze w czasie II wojny światowej.

Autor wprowadza w książce wiele wątków, w kilku okresach, w tym dwa oddalone są od siebie zaledwie o dwa tygodnie. Jest też również rozdział, który opowiada o  wydarzeniach z 1945 roku przyznam szczerze, że to właśnie ten fragment najbardziej mnie zaintrygował, a zarazem bardzo wzruszył. Szkoda, że autor nie poprowadził tego wątku dokładniej, bo z chęcią dowiedziałabym się więcej o wydarzeniach z tamtego okresu. Rozwikłanie tajemnicy może nie było dla czytelnika szokiem, ale wyjaśnienie całej sytuacji i zawiłości dostarczyło odpowiedzi na pytania, a przy okazji wyszła na jaw sytuacja sprzed siedemdziesięciu lat.

Styl autora jest bardzo przyjemny w odbiorze, nie nudzi opisami, sprawnie wprowadza dialogi, które są wiarygodne, niewymuszone. Postaci, które stworzył również są realistyczne, aczkolwiek ciężko jest opowiedzieć o nich coś więcej. Autor operuje językiem poprawnie, nie upraszcza, ale nie wprowadza też górnolotnych zwrotów pisze językiem przystępnym, prostym, lecz solidnym. Spowiedź  to kryminał, który czyta się szybko i łatwo, zwłaszcza, że objętościowo nie jest zbyt obszerny.


Powieść uważam za udany debiut. Przebojowa kobieta w roli samozwańczej detektyw, niewyjaśnione morderstwa, tajemnica z przeszłości i prowincjonalny klimat Ogrodów tworzą ciekawą całość. Spowiedź wciąga, z każdym rozdziałem czytelnik chce wiedzieć co wydarzy się dalej może nie na tyle, że nie może tej książki odłożyć, ale jak tylko odłoży, to ta kusi, żeby przeczytać jeszcze kilka stron. Styl i język jakimi posługuje się autor są naprawdę dobre i to właśnie uważam za największy atut książki. I śmiem sądzić, że kolejne powieści o ile takowe autor ma w planie, mogą być tylko lepsze.

Za książkę dziękuję portalowi Czytajmy Polskich Autorów / wydawnictwo Videograf. Bierze udział w wyzwaniu: Pod hasłem 

13 komentarzy:

 1. Brzmi całkiem nie źle, ale czy przeczytam sama jeszcze nie wiem ;D
  Pozdrawiam'
  http://coraciemnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowałaś mnie, może kiedyś przeczytam.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Opis brzmi świetnie. Twoja opinia tez nie zawiera żadnej negatywnej strony książki. To czemu tylko 6/10?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 6 według LC to "dobra", a wszystkie oceny tutaj pochodzą z LC właśnie. Chociaż zdaję sobie sprawę, że ten system oceniania nie jest do końca sprawiedliwy, bo 6- dobra, 7 -bardzo dobra a 8 to już rewelacyjna..Książka jest dobra, nie porwała mnie, nie zanudziła, nie wzbudziła silniejszych emocji, ale czytało się przyjemnie, dlatego 6/10 :)

   Usuń
  2. Ja wtedy oceniam na 7/10 :) Ale rozumiem, każdy inaczej sobie ocenia :D

   Usuń
 4. Nue mam książki w swoich planach, ale plany można zmienić, prawda? Nie wiem tylko, czy chcę przeczytać tę pozycję ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Hm, wydaje się w porządku, może uda mi się kiedyś przeczytać. :)
  Pozdrawiam!
  Hon no Mushi

  OdpowiedzUsuń
 6. Udany debiut, a do tego dobrze skrojona zagadka - zapowiada się całkiem dobrze. Myślę, że ta książka mogłaby przypaść mi do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czuję się bardzo zainteresowana :)

  Tydzień z Agnieszką Opolską do wygrania 3 egzemplarze Anny May
  http://artemis-shelf.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie źle się zapowiada. Może przeczytam. :) Zapraszam do mnie, dopiero zaczynamhttp://zapoczytalna.blogspot.com. Buziaki ♥
  Obserwuję

  OdpowiedzUsuń
 9. Miałam ją od jakiegoś czasu w planach! Fajnie się upewnić, że warto :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Dla samego rozdziału obejmującego wydarzenia z okresu 1945 sięgnęłabym po ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Hm, jakoś nie za bardzo mnie zainteresowała. ;) Wydaje się całkiem spoko, bo styl autora dobry i w ogóle... ale coś mnie nie ciągnie do niej. ;)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego działania - dziękuję!
Postaram się odpowiadać na Wasze komentarze i odwiedzać Wasze blogi :)