wtorek, 21 maja 2019

Dziewczyna z wieży - Katherine Arden

W średniowiecznej Rusi młoda kobieta ma niewielki wybór życiowej drogi: małżeństwo albo klasztor. Wasia jest sierotą, zostaje oskarżona o magię i wygnana z wioski. Dziewczynka przebiera się za chłopaka i ucieka przed niebezpieczeństwem. Wielki Książe Moskiewski wraz ze swoim bratem Aleksandrem pewnego dnia wyruszają by pokonać rozbójników i na drodze spotykają znakomitego młodzieńca. Jego tożsamość rozpoznaje jedynie Sasza, mnich wojownik, starszy brat Wasi. Okazuje się, że to właśnie dziewczynka uznawana za zmarłą i czarownicę może obronić Moskwę przez zagrożeniem nie tylko ze strony ludzi ale i tajemnych mocy.

Na wstępie zaznaczę, że Dziewczyna z wieży jest drugą książką trylogii Katherine Arden. Nie czytałam pierwszej części i mimo to bez trudu odnalazłam się w realiach tej powieści. Choć były nawiązania do Niedźwiedzia i Słowika, to bez wahania można czytać Dziewczynę nie znając poprzedniej części.

Miło jest od czasu do czasu poczytać fantastykę. Autorka przenosi nas do baśniowego świata średniowiecznej Rosji. Doskonale przedstawia rosyjską kulturę tamtego okresu, bardzo obrazowo opisuje codzienność biednych rosyjskich wsi i bogactwo Moskwy. Posługuje się plastycznym, barwnym językiem – słowami maluje mroźną zimę, tajemniczość lasu i grozę a zarazem piękno bezkresnej natury. Widać ogromny wkład autorki w powieść: to w jaki sposób opisuje średniowieczną Rosję, kulturę, tradycje i zwyczaje a także zwykłą codzienność wymagało z pewnością mnóstwa researchu i pracy aby nie odbiegało zbytnio od rzeczywistości. Równocześnie połączenie z elementami fantastycznymi tworzy wspaniałą, baśniową całość. Czytając przenosimy się do innego świata wykreowanego przez autorkę, a jednak rzeczywistego.

Wasia jest waleczna, charyzmatyczna, ciekawa świata i zdolna do buntu. Widzi więcej niż inni: leśne duszki, domowe duchy i demony. Ma dziką naturę, jest żądna przygód i nie da łatwo uwięzić się w klasztornych murach albo sidłach małżeństwa. Kocha życie, kocha siebie, kocha naturę. Jej najlepszym przyjacielem jest koń – Słowik, z którym rozumie się lepiej niż z kimkolwiek innym. Droga którą kroczy jest pełna niebezpieczeństw czyhających na życie dziewczyny, ma jednak opiekuna – demona Morozkę, który otacza ją opieką i czuwa nad jej życiem, i z każdym dniem coraz mocniej jedno pragnie towarzystwa drugiego.

Akcja powieści toczy się stosunkowo wolno, ale dzięki temu mamy czas na kontemplowanie słowiańskiej mitologii. Trzyma w napięciu, przyprawia o dreszczyk emocji, dostarcza wzruszeń.

W Dziewczynie z wieży zawarte są elementy baśni, począwszy od bajkowego klimatu, magii, tajemniczości, poprzez motyw przemiany bohaterki, poznawania samej siebie, dojrzewania, akceptacji. Mamy też wiele odcieni miłości, zderzenie wielu religii i kultur, ukazanie rodzinnych więzi. To powieść która ukazuje skomplikowane relacje międzyludzkie. To coś, co pozostaje bez zmiany mimo upływu wieków – od zawsze tak było, jest i pewnie będzie że uczucia i emocje to bardzo wrażliwy materiał, że dobro wraca, że człowiek jest zależny od drugiego człowieka i że łatwiej jest, mając kogoś obok.

Dziewczyna z wieży to powieść pełna magii, czarów i tajemnic, ale też brutalności i mroku. Baśniowe motywy, dawne wierzenia i rosyjski klimat średniowiecznych wiosek i miast nadają powieści niepowtarzalnego uroku i klimatu. W książce toczy się odwieczna walka dobra ze złem, gdzie miłość, waleczność i odwaga stają naprzeciw złu, brutalności i niesprawiedliwości. Dziewczyna to piękna baśń dla starszych czytelników przekazująca uniwersalne prawdy. 


Zapraszam również po inne bestsellery do Taniej Książki, która świętuje swoje 13 urodziny! Swoją drogą, można wygrać 1000 zł na książki lub jeden z 13 zestawów 13 książek w konkursie. Chętni? :)

6 komentarzy:

 1. Jestem jak najbardziej na tak dla tej książki :)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń
 2. Zwykle nie czytam takiego rodzaju, ale Twoja recenzja trochę mnie zachęca. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię taką lekturę! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziewczyna z wieży pochłonęła mnie w jeden dzień. Fajnie, że tobie również się podobała. :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego działania - dziękuję!
Postaram się odpowiadać na Wasze komentarze i odwiedzać Wasze blogi :)