sobota, 30 grudnia 2017

Obsesja - Katarzyna Berenika Miszczuk

Obsesja
Katarzyna Berenika Miszczuk 


Doktor Joanna Skoczek od niedawna pracuje jako psychiatra w Szpitalu Wschodnim w Warszawie. Szpital sam w sobie nie należy do najprzyjemniejszych, nie mówiąc już o oddziale psychiatrycznym. Gdyby tego nie było mało, któregoś dnia w podziemnym magazynie zostaje znaleziony trup jednej z pacjentek. Z śledztwa wynika, że powrócił seryjny morderca grasujący po mieście od trzech miesięcy. W tym samym czasie Joanna zaczyna dostawać listy od tajemniczego wielbiciela, które potrafią przyprawić o gęsią skórkę. Na dodatek młoda lekarka niepokojąco pasuje do wzorca kobiet, które zostały zamordowane..

Główną bohaterką książki jest Joanna Skoczek, która odbywa rezydenturę na oddziale psychiatrycznym w warszawskim szpitalu. Jest niepoprawną romantyczką po rozwodzie, której obecną wielką miłością jest jej kot Kołtun. Uwielbia czekoladę i może ją jeść kilogramami, a mimo wszystko ma idealną figurę. Mimo tego, że szpitalne korytarze przyprawiają ją o dreszcze, lubi swoją pracę. Gdy pewnego dnia zaczyna dostawać listy od anonimowego wielbiciela jej życie niespodziewanie zaczyna się komplikować. Asia jest bohaterką pełnokrwistą, świetnie wykreowaną zarówno pod względem emocjonalnym i charakteru jak i wyglądem zewnętrznym. Autorka tak znakomicie ją skonstruowała, że bez problemu mogłam ją sobie wyobrazić, a co więcej, czułam się jakbym od dawna ją znała. Nie da się jej nie lubić. Nie jest idealna, ma też swoje słabe punkty i pewne niedociągnięcia, ale właśnie to czyni ją perfekcyjną. Mamy też bohaterów drugoplanowych - kilku mężczyzn, którzy są zainteresowani lekarką, jej koledzy i koleżanki po fachu, pielęgniarki, wreszcie nawet osiedlowi pijaczki Wszyscy są ciekawymi osobowościami, a co najważniejsze - nie są papierowi. Są wyraźni i z charakterem. Muszę wspomnieć o moim ukochanym bohaterze tej książki, Marku Zadrożnym. Jest medykiem sądowym i w zaistniałej sytuacji drogi jego i Joanny krzyżują się. To dwa silne charaktery, które gdy się spotkają, potrafią stworzyć mieszankę wybuchową!  Marek jest ideałem mężczyzny. Ma twardy, cudownie zadziorny charakter, ale potrafi też być czuły i troskliwy. Ale tak po męsku, z charakterem. Poza tym ma niesamowite, ironiczne poczucie humoru. 

Skoro już o humorze mowa, to autorka słynie z zabawnych scen i dialogów. Tak jest tez w Obsesji. Szczególnie dzięki Markowi nie brakuje humorystycznych scen. To taka książka, która potrafi przestraszyć, sprawić, że poczujesz ciarki na plecach, ale też rozbawić ironicznym albo zgryźliwym poczuciem humoru bohaterów. Uwielbiam takie mieszanki!

Jak na kryminał przystało, mamy też do rozwiązania zagadkę kryminalną. Pani Kasia tak bardzo zagmatwała tę historię, że w życiu bym nie doszła sama do rozwikłania sprawy morderstw. Po drodze czytelnik dostaje jednak wiele znaków i wskazówek, które wydają się aż nazbyt oczywiste. Z jednej strony podejrzewasz wszystkich, z drugiej strony wydaje Ci się to zbyt banalne.. Właśnie to sprawiło, że miałam ogromny mętlik w głowie, a zakończenie i tak mnie zaskoczyło. Taki zabieg wywodzi czytelnika. Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam jak autorowi udaje się mnie "oszukać". Wtedy mam tę satysfakcję, że czytałam książkę która była nieprzewidywalna, a nawet jeśli wydawało mi się, że wszystko już wiem, to okazuje się że jest całkiem inaczej. 

Pani Miszczuk dowodzi, że w każdym gatunku czuje się jak ryba w wodzie. Tym razem napisała świetny kryminał z delikatnym wątkiem romantycznym i elementami horroru. Fabuła jest starannie dopracowana, styl bardzo prosty, przyjemny w odbiorze, język zrozumiały i estetyczny. Poruszając tematykę medyczną widać że wie, o czym pisze. Akcja książki jest spójna, dynamiczna, zaskakująca. Ciągle coś się dzieje, nie ma mowy o nudzie. 

Świetnie skonstruowani bohaterowie, których nie da się nie lubić, morderstwa, zagadka nie do rozwiązania i intrygująca fabuła Obsesji zachwyciły mnie od pierwszych stron. Mam nadzieję, że będę jeszcze miała okazję spotkać się z sympatyczną doktor Joanną Skoczek i moim ukochanym Markiem Zadrożnym. Książka wciąga, zaskakuje i bawi. Polecam gorąco i wciąż nie mogę się nią nacieszyć! Za możliwość przeczytania Obsesji dziękuję wydawnictwu W.A.B. 

3 komentarze:

 1. Hmmmmmm.
  Widziałam już wcześniej okładkę tej książki, ale właściwie dopiero teraz 'wgłębiłam' się w nią i dowiedziałam się, o czym jest xD No i sama nie wiem. Z jednej strony - fajny pomysł, powieść wydaje się być świetnym kryminałem, do tego mówisz o nieprzewidywalności i tym uczuciu 'oszukania' czytelnika - co jest świetne, ale z drugiej strony jakoś nie mam na to zbytnio ochoty xD W tym momencie przynajmniej. Ale może kiedyś - kto wie! ^_^

  OdpowiedzUsuń
 2. Już czeka na mojej półce :) niebawem się zabieram za czytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No to muszę dorwać, ale pierw Szeptucha i Pustułka :D

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego działania - dziękuję!
Postaram się odpowiadać na Wasze komentarze i odwiedzać Wasze blogi :)