poniedziałek, 13 czerwca 2016

Zawsze stanę przy Tobie - Gayle Forman

Tytuł: Zawsze stanę przy Tobie
Autor: Gayle Forman
Ilość stron: 266
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ocena: 7/10


Szesnastoletnia Brit niespodziewanie ląduje w ośrodku terapeutycznym dla zbuntowanych nastolatek - Red Rock. Dziewczyna nie może zrozumieć decyzji ojca i macochy, ale nie ma wyjścia i musi się podporządkować ich woli. W ośrodku jej życie spoczywa w rękach terapeutek, które wydają się być niekompetentne i w gruncie rzeczy nie wiedzą jak mają działać. Trudno jest przetrwać samotnie. Na szczęście Brit poznaje cztery dziewczyny: V, Bebe, Marthę oraz Cassie. , które podobnie jak ona wątpią w dobre intencje ośrodka. Razem starają się zachować zdrowy rozsądek, wspierają się i próbują znaleźć rozwiązanie ich problemów. Brit jest zwyczajną nastolatką, której życie nie oszczędzało mimo młodego wieku. Straciła matkę, opiekuje się nią macocha, która wydaje się być dla niej wrogiem. Odskocznią od codzienności jest zespół w którym gra i który nadaje sens jej życiu, a także członkowie zespołu, w szczególności Jed, do którego dziewczyna żywi cieplejsze uczucia. Przez macochę i ojca uważana jest za trudną, zbuntowaną dziewczynę, bo zdarzyło jej się wrócić późno do domu, farbuje włosy na fioletowo i ma tatuaże. 

U Gayle Forman jak zwykle obecna jest sztuka w jakiejś postaci. Tym razem jest to zespół muzyczny i Brit, dla której muzyka jest nie tylko odskocznią, ale prawdziwą pasją, czymś, do czego może uciekać i co potrafi uleczyć jej duszę. Mimo tego, że dziewczyna powierzchownie może wyglądać jak zbuntowana nastolatka, w gruncie rzeczy jest wrażliwa i potrzebuje ciepła, którego od dawna w jej życiu brakuje.

Brit nie potrafi zrozumieć sytuacji w jakiej się niespodziewanie znalazła. Ot tak, bez żadnego ostrzeżenia ląduje  w ośrodku terapeutycznym. Jak się później dowiaduje, terapia może potrwać nawet kilka lat . Z upływem czasu dziewczyna odkrywa, że Red Rock wiele brakuje do ośrodka terapeutycznego - personel nie ma odpowiedniego wykształcenia, a zajęcia i terapie w jakich uczestniczą pacjenci pozostawiają wiele do życzenia.

W ośrodku Brit poznaje dziewczyny, które podobnie jak ona widzą komizm całej sytuacji. Razem postanawiają znaleźć rozwiązanie problemu, co wcale nie jest łatwe.  W między czasie dowiadujemy się co stało się z matką Brit, wychodzą na jaw pobudki dla których nastolatka została umieszczona w ośrodku terapeutycznym, rozwija się jej relacja z Jedem. 

Zawsze stanę przy Tobie to książka skierowana głównie do nastolatków, jednak jest dojrzała i wartościowa. Pokazuje jak trudna może być relacja pomiędzy ojcem i córką, gdy dochodzi jeszcze jedna osoba - druga żona, macocha dla dziecka. Elementy sztuki idealnie wpasowują się w całość powieści. Książka uświadamia, jak ważna w życiu każdego człowieka, szczególnie młodego jest przyjaźń, pokazuje proces nawiązywania przyjaźni, zdobywania zaufania, zacieśniania więzi. W poprzednich powieściach Gayle Forman główny wątek był wątkiem miłosnym - tutaj wątek miłosny co prawda jest, ale jedynie jako element dodatkowy, praktycznie niezauważalny. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia. 


Ostatnio mało jest mnie na blogu. Niestety, sesja zdecydowanie nie sprzyja blogowaniu, a na dodatek przez ostatni tydzień nie miałam Internetu, a pisanie postów z telefonu jest wręcz niewykonalne. Wiem też, że zaniedbałam też Wasze blogi, ale obiecuję - poprawię się, po sesji! Zostało mi jeszcze 5 egzaminów, na jeden lecę za godzinkę :) Byle przetrwać do piątku, a potem wszystko nadrobię i mam nadzieję, że już na dobre wrócę na bloga zarówno swojego jak i Wasze :) 
A teraz pozdrawiam cieplutko, trzymajcie się, szczególnie studenci - damy radę! :) 

9 komentarzy:

 1. Nawet nie wiesz jak ja się cieszę, że już nie mam sesji i egzaminów :) ulga że ho ho :) życzę ci zdania wszystkich egzaminów! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio czytałam serię "Ten jeden dzień" i się zawiodłam, więc na razie sobie odpuszczę te książkę. Ale może w przyszłości przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Powodzenia na sesji! :)
  Bo co do książki to chyba znasz moją opinię :D Jeszcze gdyby nie wątek miłosny - to mogłoby być ciekawe, ale znów ta miłość... :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę w końcu zapoznać się z twórczością Forman. Powodzenia w sesji! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę ostatnio recenzowałam u siebie na blogu :)
  Powodzenia na egzaminie! <3 Sama też mam niedługo sesję, więc wiem co czujesz.

  buziaki,
  modnaksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Powodzenia na sesji! :D
  Co do książki, to jestem jej ciekawa, chociaż trochę boję się, że będzie to kolejna nudna i banalna książka, podobna fabularnie do "Zostań jeśli kochasz".

  OdpowiedzUsuń
 7. Rozumiemy nieobecność :D I mnie ostatnio też było mało w blogosferze, więc tym bardziej rozumiem ;)
  Książek Forman nie czytałam i dotychczas specjalnie mnie do nich nie ciągnęło, ale zastanawiam się, czy nie zrobić wyjątku dla Zawsze stanę przy tobie ;) Coś mnie w niej intryguje :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam autorkę, ale fabuła tej książki nieco mnie rozczarowała... Spodziewałam się całkiem czegoś innego, chociaż kto wie? Forman potrafi zaskakiwać, więc może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznam, że po przeczytaniu "Zostań jeśli kochasz" nie jestem przekonana do innych książek tej autorki. Mimo, że "Zawsze stanę przy Tobie" jest tak dojrzała i wartościowa, to na razie raczej mnie do niej nie ciągnie ;)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz motywuje mnie do dalszego działania - dziękuję!
Postaram się odpowiadać na Wasze komentarze i odwiedzać Wasze blogi :)